Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Poczytaj o swoim schorzeniu

Ta część przeznaczona jest dla pacjentów i zawiera opisy schorzeń i dolegliwości ujęte w sposób (mam nadzieję) dość przystępny. Sądzę, iż lektura poszczególnych rozdziałów nie zanudzi Czytelnika. Niektóre rozdziały (rak jelita grubego, żylaki, przepukliny) są dość długie. Nie chciałem jednak i nie mogłem nadmiernie ich skracać, a to z kilku względów:

  • po pierwsze nadmierne skracanie nie pozwoliłoby na ujęcie choćby pobieżne istotnych wiadomości, nie obyłoby się wtedy bez eliminowania istotnych treści, co z kolei spowodowałoby zniekształcenie wiedzy aż do poziomu, gdy byłaby ona nieprawdziwa (reductio ad absurdem) - a moim głównym celem było przekazanie wiedzy w prostej formie, ale w pełni prawdziwej co do meritum;
  • po drugie naraziłbym się pewnie moim szanownym kolegom medykom, którzy przypadkiem zbłądziliby na te strony - a to za zbytnie upraszczanie. Jeśli mimo tego narażam się na krytykę - odpowiadam - to strony dla pacjentów ;-)
  • po trzecie lektura nie jest obowiązkowa ;-) lepiej mieć za dużo do czytania i część pominąć, niż nadaremnie czegoś szukać.

Tym, co łączy poszczególne, wydawałoby się odległe schorzenia, ujęte w poszczególnych rozdziałach - jest rola chirurga w ich leczeniu.

Patrzę z PUNKTU WIDZENIA CHIRURGA.

Rola chirurgii jest tu bardzo różna - od jednego z elementów leczenia, wcale nie najważniejszego (brodawki wirusowe, hemoroidy, szczelina odbytu), poprzez jeden z najważniejszych elementów leczenia (żylaki, rak jelita grubego, paznokieć wrastający) do jedynego skutecznego leczenia - brak alternatywy dla chirurgii (torbiel krzyżowo-ogonowa, przepukliny, guzki skóry i tkanki podskórnej). Chirurg jest też często lekarzem, który nie tylko leczy, ale uczestniczy w diagnostyce (rozpoznawaniu) danej choroby (zespół jelita drażliwego, rak jelita grubego, hemoroidy). Wreszcie sam zabieg może być niezbędnym elementem diagnostyki - gdy bez usunięcia i badania mikroskopowego znamienia czy guzka nie możemy z pewnością ustalić jej rzeczywistego charakteru (znamiona barwnikowe).

Życzę owocnej lektury, z pożytkiem dla zdrowia!


Schorzenia

  1. Przetoka okołoodbytnicza i ropień okołoodbytniczy
    (zwane w dalszej części - dla skrótu - "przetoką odbytu" i "ropniem odbytu") Wiadomości o przetoce i ropniu okolicy odbytu umieściłem najpóźniej w rozdziale... więcej»
  2. Żylaki kończyn dolnych
    To z pewnością najdłuższy rozdział o schorzeniach, bo też i wiedza o żylakach rozrosłą się nam obecnie do wielkości osobnej dziedziny wiedzy medycznej - FLEBOLOGII. Wiedzy przybywa,... więcej»
  3. Przepukliny
    Wiadomości ogólne, nazewnictwo, przyczyny. Przepukliną (łac. hernia) nazywamy nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę ciała, w której normalnie... więcej»
  4. Rak jelita grubego
    W Polsce, we wszystkich krajach Europy zachodniej, jak i w USA wzrasta systematycznie liczba zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. Ta "epidemia" nowotworów dotyczy krajów o... więcej»
  5. Szczelina odbytu
    Jest schorzeniem bardzo częstym, choć nieczęsto rozpoznawanym! Można dodać - nieczęsto właściwie rozpoznawanym. To, iż o istnieniu szczeliny jako najczęstszej przyczyny... więcej»
  6. Wrastający paznokieć
    Jest jedną z częstszych przypadłości wymagających interwencji chirurgicznej. Jednocześnie jest przykładem schorzenia będącego przyczyną wielu nieporozumień pomiędzy... więcej»
  7. Hemoroidy (żylaki odbytu) - a właściwie choroba hemoroidalna
    Hemoroidy, zwane też czasami żylakami odbytu, guzkami krwawniczymi albo krwawnicami - są w zasadzie strukturą fizjologiczną, normalną częścią ludzkiego ciała, tak jak ręka, noga... więcej»
  8. Torbiel krzyżowo-ogonowa
    Miejsce występowania tego schorzenia określa jego nazwa - jest to choroba zlokalizowana w obrębie tkanki podskórnej i skóry okolicy kości ogonowej. Istnieje wiele hipotez na temat jej... więcej»
  9. Zespół jelita drażliwego (IBS)
    Schorzenie to ma bodaj najwięcej synonimów w całej medycynie. Mówimy bowiem zamiennie o: Zespole jelita drażliwego Cierpieniu kurczowym jelita grubego Kolopatii spastycznej IBS (skrót z... więcej»
  10. Kaszaki, tłuszczaki i inne guzki podskórne
    Wyczuwalny pod skórą guzek, na ogół niebolesny, okrągły lub lekko wydłużony w kształcie, swobodnie przesuwalny wobec otaczających tkanek może mieć bardzo różny charakter.... więcej»
  11. Znamiona barwnikowe i inne zmiany skórne
    Duże zainteresowanie pacjentów zmianami skórnymi wiąże się - słusznie zresztą - z obawą przed najgroźniejszym powikłaniem znamienia barwnikowego, jakie powstaje w wyniku jego... więcej»
  12. Odstające uszy
    Starożytni mawiali: "de gustibus non est disputandum", zatem kwestią gustu i samooceny pozostaje, czy ktoś z nas określony wygląd małżowiny usznej uzna za problem... więcej»
  13. Żółtaki powiek
    Zwane też kępkami żółtymi - mają znaną wszystkim z widzenia postać lekko wypukłych, różnej wielkości żółtawych plamek zlokalizowanych na powiekach, spotykanych najczęściej... więcej»
  14. Brodawki wirusowe dłoni i stóp
    Wiedza na temat zakaźnego charakteru brodawek pospolitych (brodawek zakaźnych, "kurzajek") jest dość powszechna, znamy przyczynę choroby, pomimo to choroba jest nadal... więcej»
  15. Zakrzep przyodbytowego splotu żylnego
    Przydługa nazwa tego schorzenia wynika z braku krótszego odpowiednika w polskim słownictwie medycznym. Ta częsta choroba okolicy odbytu ma jednak dość krótką i niegdyś popularną... więcej»

Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.