Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

BRODAWKI WIRUSOWE

Synonimy - "brodawki pospolite, kurzajki".

Brodawki pospolite wywołuje ludzki wirus brodawczaka (papilloma), którego inne typy wywołują zakaźne schorzenia skóry i błon śluzowych, jak na przykład kłykciny kończyste. Schorzenie przenosi się zwykle poprzez bezpośredni kontakt, uważa się je powszechnie za silnie zakaźne, jednak dużą rolę w tym, czy dojdzie do infekcji odgrywa prawdopodobnie miejscowa podatność skóry.

Brodawki spotyka się w różnych okolicach ciała, jednak najczęściej spostrzegamy je na dłoniach ("kurzajki") - najczęściej u ludzi młodych, w szkołach, internatach itd. Ich wygląd – guzków skórnych pojedynczych lub skupionych w grupy, lekko wypukłych, o nierównej ("brodawkowatej"), rogowaciejącej powierzchni – jest powszechnie znany.

Po szerszą informację odsyłam do odpowiedniego rozdziału.powiększ

powiększ

powiększ

powiększ
Brodawka czołaBrodawka nawrotowa - po nieskutecznym wymrażaniuBrodawka przedramienia z martwicąBrodawka przypaznokciowa

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ
Brodawka stopyBrodawka stopyBrodawka stopy z martwicąBrodawka w okolicy pięty

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ
Brodawki grzbietu dłoniDuża brodawka stopyDuża brodawka wirusowa stopyOlbrzymie, zaniedbane brodawki strony podeszwowej stopy

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ
Rogowaciejąca brodawka przypaznokciowaSilnie zrogowaciała brodawka stopyTypowa brodawka palca rękiTypowa brodawka palca

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ
Typowa brodawka stopy, często mylona z odciskiemTypowa brodawka stopyWczesna, niewielka brodawka z satelitamiWczesna brodawka grzbietu dłoni

powiększ
   
Wysiew brodawek na palcu ręki   

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.