Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

AMBULATORYJNY (zabieg, badanie)

Termin stworzony dla podkreślenia, iż zabieg czy badanie nie odbywa się w szpitalu (czyli w słowniku medycznym stacjonarnie albo w trakcie hospitalizacji). Ambulatoryjnie – to inaczej "w przychodni". W odniesieniu do zabiegów oznacza wszelkie drobne zabiegi chirurgiczne – usuwanie guzków, znamion itd.

Dosyć bliskie w odniesieniu do krótkiego czasu zabiegów jest określenie „w trybie chirurgii jednego dnia” , które jednak oznacza nieco dłuższy pobyt i nieco dłuższy zabieg. Inaczej mówiąc – chociaż i w zabiegu „ambulatoryjnym” i zabiegu „chirurgii jednego dnia” pacjent przychodzi i wychodzi z ośrodka chirurgicznego w tym samym dniu – to w chirurgii jednego dnia jest on formalnie przyjmowany do szpitala, do oddziału. Zatem jest to najkrótsza forma hospitalizacji. Przykładowo – w chirurgii jednego dnia wykonuje się obecnie operacje przepuklin, żylaków czy też hemoroidów.

Na ogół sale operacyjne ambulatoryjne są osobnymi pomieszczeniami w stosunku do sal operacyjnych chirurgii jednego dnia, celem lepszego i bardziej efektywnego wykorzystania tych pomieszczeń.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.