Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

SKLEROTERAPIA

Zwana też czasami obliteracją (zamykaniem) - to metoda leczenia zmian żylakowych kończyn poprzez wstrzyknięcie do naczyń żylnych odpowiedniego leku, powodującego ich zarastanie.

Właściwe wskazania do skleroterapii to leczenie mikrożylaków i żylaków średniej wielkości (żylaki kolaterali) przy wydolnej żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej, a przede wszystkim leczenie teleangiektazji (pajączków naczyniowych) - gdzie jest ona metodą z wyboru. Jednak skleroterapia może znakomicie uzupełniać leczenie operacyjne - tam mianowicie, gdzie pozostały niewielkie żylaki resztkowe, bądź gdzie doszło do nawrotu (niewielkich) żylaków - z różnych przyczyn. Ostatnio próbuje się leczenia metodą skleroterapii także dużych pni żylnych, w tym nawet żyły odpiszczelowej. Stosuje się wtedy środek obliterujący w postaci specjalnej pianki, a wstrzyknięcia prowadzi się pod kontrolą aparatu USG (dopplera). Wyższości "pianki" nad klasycznym leczeniem chirurgicznym nie udowodniono, wręcz przeciwnie - podkreśla się, iż leczenie chirurgiczne jest nadal "złotym standardem".

Po szerszą informację odsyłam do odpowiedniego rozdziału.

 

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.