Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

REKTOSKOPIA

Nazywana też rektosigmoidoskopią - to badanie końcowego odcinka jelita grubego (odbytnicy i końcowej części esicy) za pomocą specjalnego przyrządu - rektoskopu. We współczesnej proktologii pacjent nie musi się samodzielnie przygotowywać do tego badania - przygotowuje go lekarz, tuż przed badaniem. Dawniej wymagano dość uciążliwego przygotowania, które zlecano samemu pacjentowi - trzydniowej diety płynnej, lewatywy w przeddzień badania i rano w dniu badania, czasami zastosowania doustnych leków przeczyszczających. Na szczęście takie uciążliwości należą już do historii medycyny!

Przygotowanie przez lekarza, oprócz oczywistego odciążania pacjenta - ma jeszcze dwie dodatkowe zalety:

  1. Umożliwia ocenę lekarską zmian w okolicy odbytu bezpośrednio po wypróżnieniu (które odbywa się w kabinie higieny osobistej zlokalizowanej obok gabinetu lekarskiego), co ma decydujące znaczenie dla oceny stopnia wypadania splotów (guzków) hemoroidalnych
  2. umożliwia okresowe odroczenie badania w przypadkach, gdy jest ono czasowo niemożliwe do wykonania (ostra zakrzepica hemoroidów, ostra, krwawiąca szczelina odbytu). Dawniej, przy samodzielnym przygotowaniu przez pacjenta, bez uprzedniej oceny proktologa - często pacjent dowiadywał się o konieczności odroczenia badania po 3 dniach uciążliwego przygotowania!

Obecnie badanie rektoskopowe wykonywane jest przy użyciu jednorazowych wzierników, co zapewnia jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta (wzierniki z tworzywa są znacznie lepiej tolerowane niż dawniej używane wzierniki metalowe), jak i możliwość wykonywania kolejno większej ilości badań w gabinecie proktologicznym, bez oczekiwania na dezynfekcję metalowego wziernika!

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.