Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

FLEBOLOGIA

Dziedzina wiedzy medycznej, i zarazem "podspecjalizacja" lekarska - zajmuje się schorzeniami żył (jako dziedzina wiedzy) i praktycznymi aspektami ich leczenia (jako "specjalność" lekarska). Szybko rozwijająca się dyscyplina medyczna, a to głównie dlatego - iż schorzenia żył są najczęstszym przewlekłym schorzeniem człowieka - dotyczą około 50% populacji osób powyżej 50 roku życia! Wiedzy przybywa, ale bardzo trudno ją usystematyzować, poszczególne ośrodki badawcze i lecznicze nie są zgodne nie tylko co do zalecanego leczenia, ale nawet co do nazewnictwa w żylakach, czy szerzej w przewlekłej niewydolności żylnej. Przodujące w tej dziedzinie ośrodki francuskie używają nawet nazewnictwa anatomicznego całkowicie niemal różnego od przyjętego w innych krajach. Wyniki badań poszczególnych ośrodków prowadzą często do sprzecznych wniosków. Słowem - gąszcz wiedzy, w którym trudno zorientować się nawet fachowcowi.

Lekarze interesujący się flebologią skupiają się w licznych towarzystwach naukowych - w Polsce jest to Polskie Towarzystwo Flebologiczne, w Europie za prestiżowe uważa się dyplomy Europejskiej Szkoły Flebologii.

Jako ciekawostkę podam, iż we Francji jako flebologa określa się zwykle lekarza - specjalistę dyscyplin niezabiegowych (internistę, dermatologa) zajmującego się nieoperacyjnym leczeniem żylaków (skleroterapia - czyli "leczenienie zastrzykami"), leczenie operacyjne pozostawiając chirurgom, nie zawsze specjalizującym się w schorzeniach żył.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.