Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

ELEKTRORESEKCJA

Wraz z elektrokoagulacją, czasami łącznie określane jako elektrochirurgia - terminy te obejmują usuwanie zmian skórnych z użyciem tak zwanego "noża elektrycznego" albo "diatermicznego".

Duża gęstość linii pola elektromagnetycznego na elektrodzie czynnej powoduje odparowanie tkanki, w sposób bezkrwawy usuwając zmianę (elektrokoagulacja) bądź ją "odcinając" od zdrowej tkanki (elektoresekcja). Po zabiegu nie ma potrzeby zakładania szwów i (na ogół) opatrunków.

Diatermii używa się także w czasie większych operacji chirurgicznych, do tamowania krwawienia (elektrokoagulacja drobnych naczyń krwionośnych) czy do przecinania tkanek.

W odniesieniu do zmian skórnych elektrochirurgia umożliwia bardzo kosmetyczne usuwanie zmian wypukłych ("wystających" ponad skórę, czy wręcz uszypułowanych (włókniaki wiszące), nie jest jednak stosowana w zmianach płaskich ("równych z powierzchnią skóry").

Ciekawą i korzystną cechą zabiegów elektrochirurgicznych jest fakt, iż gojenie przebiega w sposób bezbólowy - prawdopodobnie wskutek przejściowego zaniku funkcji nerwów czuciowych, przewodzących czucie bólu z miejsca zabiegu. Nerwy te odzyskują swoją funkcję w ciągu około 7-10 dni, jednak wtedy ranka po zabiegu jest już zagojona.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.