ELEKTRORESEKCJA
Wraz z elektrokoagulacją, czasami łącznie określane jako elektrochirurgia - terminy te obejmują usuwanie zmian skórnych z użyciem tak zwanego "noża elektrycznego" albo "diatermicznego".
Duża gęstość linii pola elektromagnetycznego na elektrodzie czynnej powoduje odparowanie tkanki, w sposób bezkrwawy usuwając zmianę (elektrokoagulacja) bądź ją "odcinając" od zdrowej tkanki (elektoresekcja). Po zabiegu nie ma potrzeby zakładania szwów i (na ogół) opatrunków.
Diatermii używa się także w czasie większych operacji chirurgicznych, do tamowania krwawienia (elektrokoagulacja drobnych naczyń krwionośnych) czy do przecinania tkanek.
W odniesieniu do zmian skórnych elektrochirurgia umożliwia bardzo kosmetyczne usuwanie zmian wypukłych ("wystających" ponad skórę, czy wręcz uszypułowanych (włókniaki wiszące), nie jest jednak stosowana w zmianach płaskich ("równych z powierzchnią skóry").
Ciekawą i korzystną cechą zabiegów elektrochirurgicznych jest fakt, iż gojenie przebiega w sposób bezbólowy - prawdopodobnie wskutek przejściowego zaniku funkcji nerwów czuciowych, przewodzących czucie bólu z miejsca zabiegu. Nerwy te odzyskują swoją funkcję w ciągu około 7-10 dni, jednak wtedy ranka po zabiegu jest już zagojona.