Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

CZERNIAK

Albo czerniak złośliwy - to najgroźniejszy z nowotworów skóry. Powstaje w wyniku zezłośliwienia znamienia barwnikowego. Każdy z nas ma zwykle kilkanaście czy kilkadziesiąt znamion różnej wielkości, te największe są zwykle znamionami wrodzonymi. Jednak tylko znikomy odsetek znamion - poniżej 0,01 promila - ulega przemianie w czerniaka. Nie musimy usuwać wszystkich znamion! Pamiętajmy jednak - każda zmiana w znamieniu, jego szybkie powiększanie się, zmiana zabarwienia, swędzenie, krwawienie - wymaga bezwzględnie konsultacji z lekarzem, a często i usunięcia znamienia, aby zapobiec przemianie w czerniaka.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ
Czerniak złośliwy pośród licznych znamion - powstał w wyniku zezłośliwienia jednego z nich!Czerniak złośliwy w dużym zbliżeniuCzerniak złośliwy - zezłosliwienie znamienia barwnikowegoCzerniak złośliwy

powiększ

powiększ
  
Wczesna postać czerniakaWczesna postać czerniaka  

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.