Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

VEINLITE - PROSTY I SKUTECZNY SPOSÓB OBRAZOWANIA DROBNYCH ŻYLAKÓW

Skleroterapia - czyli leczenie wstrzyknięciami do żył środków leczniczych, powodujących w następstwie zarastanie żyły i zanikanie żylaka jest od dawna stosowaną, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. W odniesieniu do większych żył obecnie najczęściej stosuje się środki obliterujące w formie tzw. pianki, a samą żyłę uwidacznia się za pomocą aparatury USG. Problemem były jednak dotychczas drobne i bardzo drobne żyłki, zlokalizowane tuż pod skórą (tzw. żylaki siateczkowate), oraz tzw. pajączki żylne, a dokładnie ta ich forma, którą leczymy z użyciem skleroterapii  (tzw. pajączki błękitne). Przebiegu tych bardzo drobnych, powierzchownych naczyniek nie można było uwidocznić aparaturą USG, a ich dokładne uwidocznienie jest warunkiem bezpiecznego i dokładnego podania do żyłki środka obliterujacego. Rozwiązaniem stała się wynaleziona w USA aparatura do przezskórnego podświetlania (transiluminacji) drobnych żyłek. Pierwszy taki aparat wyprodukowano pod nazwą  VEINLITE. Uwidaczniając nawet drobne naczyńka żylne - VEINLITE w istotny sposób ułatwia nakłucie żyły, czyniąc je niezwykle prostym. Amerykanie polecając ten produkt piszą wprost - „dosyć błądzenia w ciemności". Poza stosowaniem w skleroterapii żylaków VEINLITE jest coraz częściej stosowany przez pielęgniarki i lekarzy do odnalezienia żyły przy normalnych wkłuciach dożylnych (zastrzyki, kroplówki), zwłaszcza u małych dzieci. Każdy, któremu kilka razy nieskutecznie „szukano żyły" zrozumie o czym piszę :-). Do normalnych wkłuć dożylnych wyprodukowano dedykowane dla pielęgniarek kieszonkowe podświetlacze zasilane bateryjkami („paluszkami"), które można zabrać choćby na wizytę domową! Obecnie są już dostępne liczne podświetlacze naczyniowe innych producentów, a ich cena staje się bardzo przystępna.

Zdjęcie ukazujące jak proste jest wkłucie do żyły z użyciem aparatu VEINLITE
 

Aparaturę VEINLITE amerykańskiej produkcji użytkuję w mojej praktyce od trzech lat i jestem z niej bardzo zadowolony, a nie pisałem o niej do tej pory, gdyż leczenie skleroterapią nie jest i nie było nigdy moim głównym obszarem działania, traktuję je raczej jako leczenie uzupełniające u pacjentów operowanych przeze mnie w bardziej zaawansowanych stadiach przewlekłej niewydolności żylnej (odnośnik). Tym nie mniej tam, gdzie jest ono potrzebne - dzięki VEINLITE jest bardziej skuteczne.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.