Mam poddać się operacji na woreczek żółciowy. Lekarz chce, abym podpisała zgodę na jego usunięcie poprzez operację, a ja chcę zrobić to laparoskopowo. Czy mogę się tego domagać?
Odpowiedź jest trudna, najprawdopodobniej doszło między Państwem do nieporozumienia.Obecnie najczęściej pęcherzyk żółciowy ("woreczek") usuwany jest drogą laparoskopową, musi Pani jednak wiedzieć, iż rzeczywiście zgoda na zabieg obejmować musi także zgodę na ewentualną operację tzw. "otwartą". Zdarza się bowiem, iż z różnych względów nie jest możliwe ukończenie operacji sposobem laparoskopowym i konieczne jest przejście na sposób klasyczny, tak zwana konwersja. Tych okoliczności nie można niekiedy przewidzieć przed operacją, a jak się Pani domyśla - nikt nie będzie wybudzał Pacjenta z narkozy w trakcie operacji, aby go wtedy spytać czy wyraża zgodę na zmianę sposobu operowania!! Stąd formuła zgody na operację zawiera zawsze sformułowanie o "wszelkich zabiegach, jakie okażą się konieczne". W razie braku Pani zgody na taką formułę - powiem szczerze, iż na miejscu chirurga nie podjąłbym się wykonania u Pani zabiegu!
Z drugiej strony - niekiedy jeszcze przed operacją można przewidzieć, iż bezpieczniej będzie ją wykonać droga otwartą. Takie sytuacje, w miarę postępu medycyny są coraz rzadsze, a przykładem może być choćby obecność zrostów w jamie brzusznej po przebytych uprzednio operacjach w nadbrzuszu, na przykład po resekcji żołądka. Także ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego stanowi przeciwwskazanie do zabiegu laparoskopowego - z taka sytuacją (jak sądzę) nie mamy do czynienia u Pani - szykuje się Pani bowiem do zabiegu planowego.
Podsumowując - nic nie zastąpi wyczerpującej rozmowy z Pani chirurgiem, w której wyjaśnicie Państwo wszelkie Pani wątpliwości.
Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.