Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Od wielu miesięcy mam bóle w dole brzucha. Zauważyłam, że pojawiają się w chwilach zdenerwowania. Czy to może być nerwica jelit?

Obecnie nie używa się już tej nazwy schorzenia - ale w zasadzie ma Pani rację. Dziś mówimy o zespole jelita drażliwego (IBS) czy też kolopatii spastycznej, dawniej rzeczywiście posługiwano się terminem "nerwicy jelit"- są to synonimy tej samej choroby. Z jednym zastrzeżeniem - chociaż Pani obserwacja, iż bóle są zależne od stresu - jest dla lekarza cenna, to nie można prowadzić leczenia bez wykluczenia schorzenia organicznego jelita, zatem konieczna jest co najmniej rektoskopia, a także badanie stolca na tzw. krew utajoną. Sporo informacji o jelicie drażliwym znajdzie Pani na mojej stronie, w rozdziale o tym schorzeniu.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.