Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Czy żylaki na nogach muszą być operowane?

Żylaki kończyn dolnych są jednym z przejawów tzw. przewlekłej niewydolności żylnej, jednak na tak postawione pytanie nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Operacja jest tylko jednym z elementów leczenia niewydolności żylnej. Z drugiej strony - jeśli pytanie zmierza do stwierdzenia - czy można pozbyć się żylaków poprzez powiedzmy stosowanie tabletek - odpowiedź będzie negatywna.

Aby nie wprowadzić osoby pytającej w błąd - powiem, iż z pewnością konieczna jest konsultacja lekarska, bądź z lekarzem rodzinnym, bądź bezpośrednio z chirurgiem. Należy dodać, iż obecnie za złoty standard w diagnostyce żylaków uważa się badanie USG i Dopplera, pozwala ono bowiem w przypadkach wątpliwych podjąć decyzje o operacji, lub o tym, iż nie jest ona jeszcze konieczna.

Czasami wreszcie powodem do zabiegu nie są względy lecznicze - lecz raczej kosmetyczne. Chirurgia może tu wiele zaoferować, a zabiegi jednego dnia pozwalają uczynić chirurgię bardziej "przyjazną" dla pacjenta.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.