Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Lekarz chce mi zoperować przepuklinę i proponuje siatkę. Czy to jest dobre?

Wprowadzenie nowoczesnych siatek do operacji przepuklin było swego rodzaju „rewolucją” w chirurgii przepuklin w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, dzięki siatkom osiągnięto olbrzymi postęp w operacyjnym leczeniu przepuklin. W przypadku przepuklin pachwinowych wprowadzenie siatek zmniejszyło odsetek nawrotów z 20-40% przy metodach „klasycznych” do poniżej 5% przy metodach „siatkowych”. Jednakże siatka – czego nie można ukryć – jest swego rodzaju „ciałem obcym”, może czasami sprawiać – zwykle minimalne – dolegliwości. Lata zgromadzonych doświadczeń pozwalają obecnie na indywidualny dobór metody leczenia właściwej dla danego pacjenta – jego wieku, płci, zawodu, rodzaju i wielkości przepukliny, „wytrzymałości” jego własnych tkanek itd.
Ostatnio obserwuje się powrót do operowania także z użyciem nowoczesnych metod "bezsiatkowych", zwłaszcza w odniesieniu do pacjentów w młodszym i średnim wieku.

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.