Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Operacja przepukliny w znieczuleniu miejscowym - renesans metody

Dlaczego powraca się do operowania przepuklin w znieczuleniu miejscowym? Czy nie lepiej wykonać operację w narkozie?

Nawet w tych szpitalach, w których rzadko operuje się przepukliny w znieczuleniu miejscowym - nie zawsze wykonuje się operację przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego ("narkozy"), często ma tu zastosowanie znieczulenie podpajęczynówkowe bądź zewnątrzoponowe. Zależy to w znacznym stopniu od tego, czy pacjent pozostaje po zabiegu na noc- wtedy często stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe, czy też opuszcza ośrodek operacyjny w dniu zabiegu - wtedy stosuje się znieczulenie ogólne, lub właśnie miejscowe. Znieczulenie ogólne stosuje się natomiast zawsze w operacjach przepuklin brzusznych. Muszę tu zaznaczyć od razu, iż powrót do znieczulenia miejscowego w operacjach przepuklin dotyczy wyłącznie przepuklin pachwinowych u osób dorosłych. Jest to jednak najczęściej występujący rodzaj przepukliny.

Dlaczego zatem - powtórzę pytanie - wraca się do miejscowego znieczulenia?

Wiąże się to z tendencją do tzw. minimalnej inwazyjności, która jest światowym trendem w różnych dziedzinach chirurgii, jak i innych specjalności zabiegowych. Operacja w znieczuleniu miejscowym odpowiada wymogom, stawianym przed "idealną" metodą operacji przepuklin, sformułowanym niegdyś przez Gilberta. Stwierdził on, iż taka " idealna" metoda powinna zawierać w sobie MINIMUM :

  • ryzyka
  • znieczulenia
  • uszkodzenia tkanek
  • powikłań
  • kosztów
  • bólu pooperacyjnego
  • nawrotów
  • czasu do powrotu do pracy po operacji.

Znieczulenie miejscowe jest niewątpliwie bardzo bezpieczne, niesie ze sobą minimalne ryzyko powikłań, znacznie mniejsze niż przy każdym innym rodzaju znieczulenia, co jednak najważniejsze dla naszych Pacjentów - umożliwia swobodne poruszanie się zaraz po zabiegu. Tymczasem w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego konieczny jest kilkunastogodzinny okres leżenia w łóżku po zabiegu. Z powyższych względów znieczulenie miejscowe stosuje się szczególnie często w ośrodkach chirurgii jednego dnia.

Czy zawsze można wykonać operację przepukliny w znieczuleniu miejscowym?

Oczywiście że nie !! W wielu przypadkach konieczne jest znieczulenie podpajęczynówkowe czy nawet ogólne. Znieczulenie miejscowe jest jednak możliwością, którą należy przedstawić Pacjentowi przed operacją, tak aby wspólnie z lekarzem rozważyć wszystkie jego aspekty. Należy wybrać właściwą metodę znieczulenia, odpowiadającą oczekiwaniom Pacjenta, jak i - co najważniejsze - odpowiednią dla danego schorzenia.

Jak często stosuje się zatem znieczulenie miejscowe w operacjach przepukliny pachwinowej?

Jest to bardzo zróżnicowane, zależne od ośrodka chirurgicznego, lokalnych warunków i przyzwyczajeń, wreszcie od kraju, w którym wykonuje się operację. W renomowanym ośrodku, jakim jest Klinika Shoudice w Kanadzie - w znieczuleniu miejscowym wykonuje się na przykład niemal wszystkie operacje przepuklin pachwinowych, jednak w przypadkach dużych przepuklin mosznowych - stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe, a nawet ogólne. Także wiele ośrodków w Polsce coraz częściej powraca do znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe jest preferowane przez Profesora Desardę, twórcę zdobywającej ostatnio dużą popularność najnowszej metody operacji przepuklin pachwinowych.

Odwrócę pytanie - kiedy nie można zoperować pacjenta w znieczuleniu miejscowym?

Po pierwsze wtedy, gdy on tego nie chce ! Nie można niczego narzucać, ale można i należy - jak już wspomniałem - rozważyć taką możliwość. Ogólnie - do operacji w znieczuleniu miejscowym nie nadają się przepukliny mosznowe, duże, przypadki tzw. przepuklin nieodprowadzalnych, wślizgowych, powikłanych. Można przyjąć - iż do 75 % operacji przepuklin pachwinowych można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Nie ma tu znaczenia chirurgiczna metoda operacji - znieczulając miejscowo można wykonać zarówno operację sposobem Shouldice, jak i jedną z licznych metod z użyciem siatek.

A jak to wszystko ma się do operacji laparoskopowych, które są przecież bardzo nowoczesne i mało inwazyjne?

Laparoskopia jest rzeczywiście wielkim odkryciem dla chirurgii, jednak okres "młodzieńczej fascynacji" tą metodą już minął. Ustalono właściwe wskazania do jej stosowania, ustalono standardy postępowania. W wielu operacjach laparoskopia jest metodą mniej inwazyjną od "otwartej" chirurgii, jednak nie w przypadku operacji zwykłej przepukliny pachwinowej. Wprawdzie wszywana metodą laparoskopową siatka ma swoje zalety ( mały ból pooperacyjny i szybki powrót do pracy) - ale wymaga ona drogiego sprzętu, znieczulenia ogólnego, operacja jest długotrwała, nie usuwa się worka przepuklinowego, w którym może tworzyć się wodniak. Najważniejszą jednak wadą laparoskopii w leczeniu przepuklin jest to, iż ze stosunkowo niewielkiego, bardzo bezpiecznego i możliwego do wykonania w znieczuleniu miejscowym zabiegu z klasycznego cięcia - robi się zabieg "duży", wymagający narkozy i obarczony ryzykiem poważnych powikłań.Dyskusja, czy "lepsza" jest metoda otwarta czy laparoskopowa nadal trwa i nie należy moim zdaniem spodziewać się szybkiego jej zakończenia. Poszczególne doniesienia naukowe przynoszą bowiem niejednokrotnie sprzeczne wyniki, a autorzy zależnie od osobistych upodobań podkreślają wyższość jednej bądź drugiej metody. Wydaje się, iż z tych pozornie sprzecznych wyników można wysnuć jeden logiczny wniosek - obie metody dają dobre rezultaty, jeśli są stosowane przez chirurga biegłego w danej metodzie, posiadającego w niej duże doświadczenie.

Co zatem poleca Pan naszym Pacjentom?

Jak zawsze - doradzam szczerą i wyczerpującą rozmowę ze swoim chirurgiem, rozmowę która rozwieje wątpliwości i lęki związane z zabiegiem i pozwoli na wspólny wybór właściwego postępowania, tak odnośnie samego zabiegu, jak i rodzaju użytego znieczulenia.

 

Wywiadu udzielił:
Krzysztof Lubecki - specjalista chirurg

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.