Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

F.A.Q.

Zamieszczam tu (i odpowiadam) najczęściej zadawane pytania, nie tylko te ze strony internetowej, ale przede wszystkim te, które zadają mi moi pacjenci w poradni. Także odwiedzający stronę może zadać pytanie na interesujący go temat zdrowotny, chętnie odpowiem w granicach swoich kompetencji, no i oczywiście wolnego czasu...

Przypominam też, iz większość odpowiedzi na swoje pytania znajdziecie Państwo w poszczególnych częściach rozdziału POCZYTAJ O SCHORZENIU -  warto zatem przejrzeć odpowiedni rozdział ZANIM zada się pytanie ;-)

I na koniec ważna uwaga - nie będę odpowiadał na pytania, z których w sposób oczywisty wynika, iż osoba zadająca pytanie nie wykazała MINIMUM cierpliwości i nie zadała sobie trudu przejrzenia strony, na przykład: "Ile kosztuje zabieg metodą HEMORON?" , "Ile kosztuje usunięcie znamienia?", "Czy na wizytę trzeba się umówić?", "Jaki jest numer telefonu do Pana?", "Czy przymuje Pan na NFZ?" itd.itd.

Wybrane odpowiedzi pojawią się na tej stronie i będą powszechnie dostępne.

Masz do nas pytanie?
  1. Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką prywatności
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Krzysztofa Lubeckiego moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu w celu skontaktowania się ze mną w opisanej sprawie

* - pola wymagane



Najczęściej zadawane pytania

  1. Mam duże, ciemne znamię. Chciałabym je usunąć, ale znajoma powiedziała, że lepiej go nie ruszać! Czy to prawda?
    Jest to oczywista bzdura! Tego typu poglądy sprawiają, iż co roku kilkaset osób w Polsce niepotrzebnie umiera z powodu czerniaka złośliwego. Nowotwór ten nie wystąpiłby u nich gdyby na czas usunęły sobie niepokojące... więcej»
  2. Ile kosztuje operacja żylaków?
    Takie i podobne pytania o cenę określonego leczenia czy operacji są bardzo częste. W wielu przypadkach mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi – na przykład w kwestii ceny usunięcia guzka, operacji odstających... więcej»
  3. Czy leczenie chirurgiczne przepukliny to w końcu zabieg czy operacja?!
    Zabieg i operacja to synonimy – słowa te oznaczają to samo! Po prostu łaciński termin „operatio” tłumaczy się na polski jako zabieg, często jednak używa się spolszczenia „operacja”.... więcej»
  4. Dlaczego po operacji przepukliny w szpitalu kazano mi leżeć trzy dni, a Pan mówi, że w dniu zabiegu mogę iść do domu???
    Nie wiem, dlaczego Pan/Pani przebywała w szpitalu aż trzy dni, być może była taka potrzeba zdrowotna? Na ogół nie ma żadnego powodu, dla którego pacjent nie miałby opuścić ośrodka operującego w dniu zabiegu, o ile... więcej»
  5. Mój lekarz powiedział mi, że mam żylaki wewnętrzne i nie mogę już operować swoich żylaków, a bardzo mi dokuczają. Czy to prawda?
    Pani/Pana lekarz chciał zapewne w jakiś sposób opisać, iż ma Pani/Pan niewydolność żył głębokich. Nie ma bowiem w rzeczywistości „wewnętrznych żylaków”, ale lekarze, zwłaszcza starsi - używali... więcej»
  6. Czy leczenie żylaków zastrzykami jest bezpieczne?
    Tak, o ile jest wykonywane umiejętnie i we właściwych sytuacjach! Nie wszystkie żylaki można i należy leczyć zastrzykami, tak jak nie wszystkie należy operować! Dobór właściwego leczenia jest często trudną... więcej»
  7. Rodzice (oboje) mają żylaki. Mam dwadzieścia lat, czy mogę zapobiec żylakom (na razie ich nie mam)??
    Wszyscy wiemy, iż istnieje dziedziczna (rodzinna) skłonność do żylaków. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia, gdy mają je oboje rodzice - jest stosunkowo duże, statystycznie większe znaczenie ma tu zresztą... więcej»
  8. Chirurg rozpoznał u mnie paznokieć wrastający i zerwał mi paznokieć. Dwa miesiące było dobrze, ale teraz dokucza mi tak samo jak przed zabiegiem. Co mam zrobić?
    Niestety – zdejmowanie płytki paznokciowej (nazwane przez pacjenta dość dramatyczne „zerwaniem”) nadal pokutuje jako zabieg leczniczy we wrastającym paznokciu, doprawdy sam nie wiem, dlaczego?... więcej»
  9. Mam przepuklinę w pachwinie i boję się operować. Czy mogę nosić pas? Mam 83 lata.
    Zawsze warto zasięgnąć opinii chirurga – często można bezpiecznie wykonać operację nawet o starszego pacjenta, z licznymi schorzeniami - w znieczuleniu miejscowym – i „mieć chorobę z głowy”.... więcej»
  10. Lekarz chce mi zoperować przepuklinę i proponuje siatkę. Czy to jest dobre?
    Wprowadzenie nowoczesnych siatek do operacji przepuklin było swego rodzaju „rewolucją” w chirurgii przepuklin w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, dzięki siatkom osiągnięto olbrzymi... więcej»
  11. Czy do rektoskopii trzeba się jakoś przygotować?
    Nie, nie trzeba – przygotowanie odbywa się obecnie w moim gabinecie. Całość przygotowania, badania i konsultacji nie zajmuje łącznie więcej niż 30 minut. Wszystko to, czego pacjent dowiedział się o przygotowaniu... więcej»
  12. Chcę leczyć moje hemoroidy metodą HEMORON. Czy mogę od razu umówić się na leczenie – Pana sekretarka mówiła mi, że najpierw trzeba mnie zbadać...
    Tak – miała rację! Nie mam zwyczaju umawiać pacjenta na określone leczenie bez jego zbadania! Po pierwsze – przyczyną dolegliwości wcale nie musi być choroba hemoroidalna („hemoroidy”), po... więcej»
  13. Mam kaszaki na głowie. Mój lekarz powiedział ze nie potrzeba ich operować, bo to nic groźnego. Czy to prawda?
    Kaszaki rzeczywiście nie są „groźnym” schorzeniem – mają łagodny charakter i nigdy nie złośliwieją. Jest tylko jedno „ale” – nie ma innej metody ich wyleczenia niż operacja!... więcej»
  14. Dermatolog powiedział mi, że mam raka skóry w okolicy nosa, tuż koło oka. Strasznie się przestraszyłam. Czy muszę go usunąć?
    W znacznej większości przypadków rak skóry twarzy to tzw. rak podstawnokomórkowy (zwany też nabłoniakiem podstawnokomórkowym). Nie daje on przerzutów odległych, ale potrafi sprawić problemy, jeśli jest późno... więcej»
  15. Czy żylaki na nogach muszą być operowane?
    Żylaki kończyn dolnych są jednym z przejawów tzw. przewlekłej niewydolności żylnej, jednak na tak postawione pytanie nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Operacja jest tylko jednym z elementów leczenia... więcej»
  16. Moja córka chce sobie zoperować odstajace uszy? Kiedy można to zrobić - ona ma 13 lat?
    Ponieważ zabieg korekcyjny odstających małżowin usznych wykonuje się z reguły w znieczuleniu miejscowym - warunkiem niezbędnym do jego bezpiecznego wykonania jest, aby pacjent był na tyle dojrzały psychicznie i... więcej»
  17. Od kilku miesięcy krwawię z odbytu. Boję się iść do lekarza, to może być coś poważnego?
    Szanowny Pacjencie/pacjentko! Proszę pilnie udać się do swego lekarza!!! Każde takie krwawienie oznacza konieczność konsultacji z lekarzem, a z reguły także oceny przez specjalistę. Każdy pacjent z krwawieniem z... więcej»
  18. Mam przepuklinę pachwinową. Czy muszę ją operować? Czy są inne, alternatywne metody leczenia?
    Leczenie przepuklin jest wyłącznie operacyjne, natomiast z reguły nie jest to sprawa pilna i zabieg można spokojnie zaplanować. Tak zwane pasy przepuklinowe stosuje się tylko wtedy, gdy z innych względów operacja nie jest... więcej»
  19. Od wielu miesięcy mam bóle w dole brzucha. Zauważyłam, że pojawiają się w chwilach zdenerwowania. Czy to może być nerwica jelit?
    Obecnie nie używa się już tej nazwy schorzenia - ale w zasadzie ma Pani rację. Dziś mówimy o zespole jelita drażliwego (IBS) czy też kolopatii spastycznej, dawniej rzeczywiście posługiwano się terminem "nerwicy... więcej»
  20. Mam miażdżycę nóg. Nie mogę rzucić palenia. Parę dni temu usłyszałam, że jak tego nie zrobię, to grozi mi w przyszłości amputacja nogi. Czy to prawda, może lekarz tylko straszy?
    Rzucenie palenia jest niezbędnym warunkiem skutecznego leczenia i trzeba to zrobić natychmiast! Coraz więcej lekarzy stawia Pacjentom warunek rzucenia palenia jako warunek skutecznego leczenia - i to jest słuszne!... więcej»
  21. Mam poddać się operacji na woreczek żółciowy. Lekarz chce, abym podpisała zgodę na jego usunięcie poprzez operację, a ja chcę zrobić to laparoskopowo. Czy mogę się tego domagać?
    Odpowiedź jest trudna, najprawdopodobniej doszło między Państwem do nieporozumienia. Obecnie najczęściej pęcherzyk żółciowy ("woreczek") usuwany jest drogą laparoskopową, musi Pani jednak... więcej»
  22. Ostatnio wyczułem u siebie kilka miękkich guzków pod skórą. Jeden z nich boli. Mój lekarz rodzinny powiedział że to tłuszczaki. Czy trzeba je usunąć ?
    Liczne, miękkie guzki w tkance podskórnej to najprawdopodobniej rzeczywiście tłuszczaki, choć mogą one występować także pojedynczo. Nie ma konieczności medycznej dla ich usuwania, gdyż niezwykle rzadko są one... więcej»
  23. Od ponad pół roku coś mi się robi w ciemnym znamieniu, trochę swędzi i krwawi i chyba się powiększa! Boję się że to coś złego. A sąsiadka i babcia no i pani na targu mówią żeby broń Boże nie ruszać, bo to może być czerniak...
    Takich i podobnych pytań otrzymuję dziesiątki i setki. Odpowiadam zwykle tak - pewien stary, mądry Żyd - Albert Einstein mawiał, ze dwie rzeczy są nieskończone - wszechświat i ludzka głupota, przy czym co do wszechświata... więcej»

Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.